Kuchnia klasyczna, czy nowoczesna?


Przed takim pytaniem stajemy, kiedy mamy ochotę przearanżować naszą kuchnię lub też kiedy wprowadzamy się do nowego domu. Mamy dwie możliwości – urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym czy może bardziej klasycznie, w sprawdzony sposób?

Decydując się na kuchnię nowoczesną, warto najpierw poznać cechy charakterystyczne takiej aranżacji. Przede wszystkim nowoczesne kuchnie zwykle są zachowane w jednym kolorze. Bardzo modne są metalowe dodatki, łącznie z naczyniami.

Monochromatyczna kolorystyka i sporo metalowych elementów sprawia, że kuchnia traci nieco na przytulności, zyskuje dość chłodny wydźwięk. Kolorami królującymi w nowoczesnych kuchniach są szarości, biele oraz beże, czyli kolory neutralne, uniwersalne, pasujące do wszystkiego. Jednak w połączeniu z metalem biała kuchnia może zacząć przywoływać nam na myśl lekarski gabinet. Jak do tego nie dopuścić?

Nowoczesne kuchnie zwykle posiadają powtarzające się w większości aranżacji elementy. Są nimi połyskujące blaty robocze poprzedzielane szafkami i szufladami. Im więcej jest szuflad, tym większa funkcjonalność mebli. Na takich blatach ustawia się sprzęty AGD nierzadko zachowane w szarościach. Nie każdemu odpowiada taki chłodny, sterylny design, dlatego klasyczna aranżacja wnętrz nadal jest bardzo często stosowana.

Klasyczna kuchnia stawia na wygodę. Wolnej przestrzeni jest tutaj znacznie mniej niż przestrzeni roboczej. Znajdziemy tutaj bogatsze zdobienia, detale z frezowaniami, ważną rolę odgrywa szkło. Nierzadko obserwuje się piękne, ozdobne sztukaterie. Minusem kuchni klasycznej jest przepych. Większość urządzeń stoi na wierzchu, na blacie roboczym, który z założenia powinien być wolny. Klasyczna kuchnia to kuchnia przepełniona po brzegi. W kuchni nowoczesnej największą wagę przywiązuje się do przestrzeni, do miejsca i funkcjonalności. Większość urządzeń i narzędzi pochowana jest w szafkach, a na wierzchu znajdują się tylko te najczęściej używane lub najbardziej atrakcyjne wizualnie.

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy lepiej jest zdecydować się na kuchnię nowoczesną, czy klasyczną. To przecież zależy zawsze od gustu samego klienta, a o gustach się nie dyskutuje.

Źródło: Meble na wymiar – http://www.aksent.pl/meble-na-kazdy-wymiar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Redaktor