Kuchnia dostosowana do specjalnych potrzeb


Urządzanie kuchni to świetna zabawa, ale jednocześnie duże wyzwanie. Chcemy, by była ładna, stylowa i zgodna z naszym gustem, a jednocześnie funkcjonalna i komfortowa. Tego samego chcą wszyscy, także osoby o specjalnych potrzebach. Mowa tutaj o osobach niepełnosprawnych, które także w kuchni szukają funkcjonalności i wygody. Jakie meble wybrać i jakie udogodnienia zastosować, by kuchnia była wygodna także dla osób o specjalnych potrzebach?

Kupując meble do kuchni osoby niepełnosprawnej, musimy pamiętać o tym, by nie zajęły one całej powierzchni oraz by zostawiły pole manewru dla wózka inwalidzkiego. Przyjęło się, że wolna przestrzeń powinna wynosić około 80 cmx120 cm. Ponadto musimy pamiętać o tym, by zakupione meble kuchenne dawały możliwość poukładania wszystkich sprzętów, narzędzi i sztućców w zasięgu ręki osoby niepełnosprawnej.

Istotne są systemy otwierania mebli kuchennych. Uchwyty powinny być łatwe w użyciu, najlepiej sprawdzają się baterie z dźwigniami . Taki system otwierania jest łatwy i intuicyjny, doskonale sprawdzi się w kuchni osoby niepełnosprawnej. Najważniejsze strefy kuchni, czyli np. kuchenka, blat roboczy czy zlew powinny być równomiernie i stabilnie oświetlone. Dobrym pomysłem jest zastosowanie systemów automatycznych czujników ruchu.

Wybierając blat roboczy dla osoby niepełnosprawnej, pamiętajmy o tym, by jego wysokość była dostosowana do specjalnych potrzeb. To samo tyczy się szafek – zwróćmy uwagę na system ich otwierania i wysokość, na jakiej się znajdują. Nawet, jeśli szafka będzie na odpowiedniej wysokości, ale będzie otwierana w górę, może się okazać, że po otwarciu szafki osoba niepełnosprawna nie będzie w stanie jej zamknąć. O takich szczegółach trzeba pomyśleć przed zakupem mebli.

Na rynku dostępna jest taka różnorodność modeli mebli, że każdy jest w stanie wybrać model odpowiedni dla siebie. Specjalne potrzeby, w tym także niepełnosprawność, wcale nie wyklucza posiadania modnej, pięknej i funkcjonalnej kuchni.

Źródło: Meble na wymiar Aksent


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Redaktor