Kuchenna zabudowa dwustronna – czy jest praktyczna?


Dobrze urządzona kuchnia to przede wszystkim kuchnia praktyczna i wygodna. Właściwie rozstawione meble pozwolą na sprawne i komfortowe poruszanie się po kuchni, a także na wykorzystanie całego dostępnego metrażu bez marnowania miejsca. Sposobem na maksymalizację wykorzystania dostępnego metrażu jest dwustronna zabudowa. Na czym polega takie rozwiązanie i czy jest ono praktyczne?

O zabudowanie dwustronnej mówimy, kiedy meble rozstawione są w kuchni po obu jej stronach. Najlepiej wygląda to w przypadku kuchni prostokątnej – wówczas obie przeciwległe ściany zastawione są meblami, a my mamy mnóstwo miejsca na poruszanie się pośrodku kuchni. W takim przypadku zyskujemy mnóstwo miejsca do przechowywania, co docenią szczególnie posiadacze niewielkich kuchni o zbyt małym metrażu. Urządzając kuchnię w podwójnej zabudowie trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeżeli kuchnia jest wąska, ale długa, zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z głębokich szafek. Ważny jest także system ich otwierania – nie może ono utrudniać ruchu. Zdecydowanie najlepiej w takim wypadku postawić na fronty przesuwne, bo w taki sposób zaoszczędzimy nieco miejsca. Wąska, długa kuchnia to układ, pozwalający na wkomponowanie w całość aranżacji blatu stołu. Zyskujemy w ten sposób dodatkową przestrzeń roboczą.

Jeżeli kuchnia jest szeroka, ale krótka, ma kwadratowy kształt, sprawa jest nieco prostsza. W tym wypadku zabudowa dwustronna sprawdzi się doskonale, o ile w całej zabudowie weźmiemy pod uwagę wszelkie urządzenia typu kuchenka czy zmywarka. Jeszcze lepszym rozwiązaniem, jeśli posiadamy kuchnię na planie kwadratu, jest ustawienie mebli na planie litery U. Naprzeciwko wejścia powinno znaleźć się okno i zlew, zyskujemy wówczas niezwykle funkcjonalną i praktyczną przestrzeń, pozwalającą na pełen komfort użytkowania.

Kwestią, o której trzeba pamiętać nie tylko podczas tworzenia planu kuchni w zabudowie dwustronnej, jak i każdej innej jest wysokość blatów. Jeśli dobierzemy ją w nieodpowiedni sposób, korzystanie z blatów będzie niewygodne. Blat roboczy powinien mieć wysokość o około 10-15 cm niższą niż poziom, na którym znajdują się łokcie stojącej przy nim osoby.

Aksent – Twoje meble na każdy wymiar.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Redaktor