Kilka zasad dobrego projektu kuchni


Projektowanie kuchni to trudne zadanie. Z jednej strony chcemy, by kuchnia była piękna, stylowa i przytulna, z drugiej zależy nam na wygodnym jej użytkowaniu. Każde pomieszczenie posiada jakiś potencjał, ale także swoje ograniczenia, które musimy dobrze poznać, by nie popełnić błędu, który będzie trudny do naprawienia. O jakich zasadach trzeba pamiętać przy projektowaniu kuchni?

W każdej kuchni możemy wyróżnić trzy zasadnicze i najważniejsze punkty, bez których żadna kuchnia nie może się obejść. Należą do nich: zlewozmywak, płyta grzewcza oraz lodówka. Czy możemy wyobrazić sobie kuchnię bez kuchenki czy płyty indukcyjnej? oczywiście nie. Te trzy elementy tworzą tzw. trójkąt kuchenny. Rozłożenie tych sprzętów jest najważniejszą zasadą dobrego projektu kuchni. Lodówka powinna stać przy zlewozmywaku. Odległość lodówki od zlewu powinna wynosić od 120 do 210 cm. Lodówka powinna być oddalona 120-270 cm od płyty grzewczej, natomiast zlew od płyty grzewczej powinien być oddalony o 90-210 cm.

Aranżując kuchnię, należy zwrócić baczną uwagę na jej kształt. Jeżeli chcemy mieć kuchnię otwartą, a więc nieoddzieloną ścianami od innych pomieszczeń, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy kuchennej, która zwiększy przestrzeń roboczą w naszej kuchni. Jeśli kuchnia ma kształt litery L, to doskonałe miejsce na połączenie kuchni razem z jadalnią.
Bardzo ważnym elementem, który znacząco wpływa na wygodę korzystania z kuchni jest wysokość blatów kuchennych. Powinna być ona dopasowana do naszego wzrostu, jednak najczęściej wynosi 86 i 91 cm. Są to wartości, które dla większości z nas będą wygodnym rozwiązaniem.

Kwestią, o której często zapominamy, a która jest niezwykle istotna jest oświetlenie. Powinno być ono tak rozmieszczone, by nie rzucać cieni np. przy krojeniu warzyw. Może to zmniejszyć naszą wygodę podczas działania, a nawet zwiększyć ryzyko skaleczeń.

Projektowanie kuchni wcale nie jest zadaniem łatwym. Jeśli nie czujemy się na siłach zrobić tego samodzielnie, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do profesjonalistów, którzy z pewnością stworzą projekt kuchni naszych marzeń.

Kuchnie i meble kuchenne na wymiar z firmą Aksent


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Redaktor