Jaki blat kuchenny wybrać?


Blat kuchenny to najważniejsza przestrzeń robocza w naszej kuchni. To na blacie wykonujemy większość kuchennych czynności, przygotowujemy posiłki. Blat ma także niebagatelny wpływ na wygląd i estetykę wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych możliwości wyboru blatu kuchennego. Jaki będzie najlepszy?

Blaty kuchenne różnią się między sobą przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Popularne są blaty drewniane, blaty wykonane z płyty wiórowej, a także blaty kamienne. Każdy z tych materiałów wpływa na trwałość blatu i komfort jego użytkowania.

Największą popularnością z racji najniższej ceny cieszą się blaty z płyty wiórowej. Pokryta jest ona laminatem, który chroni płytę przed uszkodzeniami. Laminaty są dostępne w różnych kolorach, mogą imitować różne materiały. Blaty z płyty wiórowej nie są co prawda tak wytrzymałe, jak np. kamienne, są jednak znacznie tańsze. Nawet, jeśli po kilku latach zwyczajnie nam się znudzą, będziemy mogli je wymienić na nowe bez poważnego nadszarpnięcia naszego budżetu.

Popularnym materiałem, z którego wykonuje się blaty kuchenne jest drewno. Tworzy ono w kuchni przyjemny, domowy klimat, pasuje do każdej aranżacji. Najczęściej wykorzystuje się drewno klejone z racji większej odporności na wypaczanie. Niestety, posiadanie blatu drewnianego wiąże się z koniecznością jego regularnego konserwowania specjalnymi środkami dla zachowania jego pięknego wyglądu.

Najsolidniejsze i najbardziej wytrzymałe są oczywiście blaty kamienne. Są one niemal niezniszczalne, odporne na wszelkie zalania, zadrapania, czy działanie środków chemicznych. Minusem tego rozwiązania jest niewątpliwie ich cena, a także ogromny ciężar, zmuszający do osadzania na solidnych i masywnych szafkach. Z racji dużej wagi, transport takich blatów może być trudny, mamy jednak w zamian gwarancję, że z takiego blatu będziemy mogli korzystać przez wiele, wiele lat.
Odpowiedź na pytanie, jaki blat kuchenny będzie najlepszy nie jest oczywista. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, od aranżacji kuchni, a także od zasobności naszego portfela.

Źródło: https://www.aksent.pl/meble-na-kazdy-wymiar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Redaktor