Wielu z nas znajdowała się kiedyś na etapie urządzania swojej kuchni. O ile w przypadku wynajmowanego lokalu, gdzie kuchnia jest już właściwie wstępnie urządzona, problem jest niewielki, to w przypadku projektowania kuchni od zera możemy spotkać się z wieloma problemami. Jakie to problemy i jak poradzić sobie z tym zadaniem?
Na początku warto podkreślić, że projektowanie kuchni wcale nie jest zadaniem łatwym. Tego uczy się całymi latami. Profesjonalny projekt nie ma nic wspólnego z odręcznym szkicem na kartce z zeszytu. Jeśli oprzemy się na takim jedynie prototypie projektu, to jest duże prawdopodobieństwo, że coś może pójść nie tak. Jeżeli nie mamy podstaw do projektowania, nie znamy się na tym, a jedyne co wiemy, to że kuchnia ma być zielona, to lepiej będzie, jeśli poprosimy o pomoc specjalistów.
Projekt kuchni musi zacząć się od gruntownego pomierzenia całego pomieszczenia z uwzględnieniem wnęk, drzwi i wszystkiego, co wpłynie na metraż kuchni. Dopiero, kiedy wiemy, jaką powierzchnią dysponujemy, możemy pokusić się o wybór bądź zaprojektowanie mebli. Należy pamiętać, że wymiary powinny być bardzo dokładne. Każde przesunięcie może spowodować, że zamówiony mebel nie zmieści się z ustalonym miejscu, co zaburzy całą aranżację.
Kiedy mamy już wstępnie określony metraż, potrafimy sobie zwizualizować, jak kuchnia ma wyglądać, możemy przejść do szczegółów, takich, jak wybieranie mebli. musimy zastanowić się, czy chcemy mieć urządzenia pod zabudowę, czy może nie. Obecnie modne jest zabudowywanie lodówek czy kuchenek, trzeba więc o tym pomyśleć wcześniej. Jeśli marzy nam się wyspa czy półwysep, również powinniśmy o tym od razu pomyśleć, żeby właściwie rozmieścić wszystkie elementy.
Projektując ustawienie mebli, musimy pamiętać, by kuchenki nie ustawiać przy lodówce, a zlew ustawić dokładnie tam, gdzie znajduje się odpływ. To niby oczywiste zasady, ale wciąż wiele osób popełnia w tym miejscu błędy, a ustawienie lodówki w pobliżu źródła ciepła może spowodować jej zniszczenie.