Jak wybrać grubość blatu kuchennego?


Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów przestrzeni roboczej w kuchni. Kupując go, mamy nadzieję, że będzie nam długo służył, ułatwiając pracę. Jaką grubość blatu wybrać, by nie żałować wyboru?

Kuchenny blat ma być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale ma być przede wszystkim funkcjonalny. Aby mógł nam długo służyć, musimy postawić na materiały wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia, bo o takie w kuchni nie trudno. Na blacie nie tylko kroimy składniki na posiłki, ale ustawiamy też na nim wiele kuchennych sprzętów, które nie zawsze są lekkie. Blat kuchenny nie może więc być zbyt cienki, bo odbije się to na jego trwałości.

Standardowa grubość blatu kuchennego nie przekracza 4 cm. Najcieńsze mają grubość rzędu 0,6 cm i te właśnie cieszą się ogromną popularnością. Takie blaty najczęściej tworzone są z kompozytów, np. z wodorotlenku gliny i polimetakrylanu metylu. Do kompozytu dodawany jest barwnik, dzięki czemu blaty dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Takie blaty są wytrzymałe, ale z pewnością nie warto stawiać na nich zbyt dużo ciężkich przedmiotów. Możemy postawić na nich naczynia, wazon z kwiatami czy doniczki z ziołami, jednak niekoniecznie kuchenkę mikrofalową czy ekspres do kawy.

Najgrubsze blaty mogą mieć grubość nawet 6 cm lub więcej. Są to blaty tworzone na wymiar, najczęściej kamienne, właściwie niezniszczalne. Warto zaznaczyć, że o trwałości blatu decyduje nie tylko jego grubość, ale przede wszystkim materiał, z jakiego został on wykonany. Im odporniejszy materiał, tym wyższa jest oczywiście cena blatu, Kompozytowe blaty potrafią kosztować nawet kilkanaście razy tyle, co blaty najtańsze, tworzone z laminatu. Trzeba jednak pamiętać, że kupno blatu kuchennego to zakup jeden na wiele lat, nie warto więc oszczędzać. To właśnie blat roboczy jest najważniejszym elementem wyposażenia każdej dobrze urządzonej kuchni. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości blat, nasza praca w kuchni stanie się przyjemnością, a inwestycja szybko się zwróci. Tańszy blat z pewnością będziemy musieli niebawem wymienić na nowy.

Zajrzyj na stronę: Aksent.pl


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Redaktor