Ustawienie mebli kuchennych może być nie lada wyzwaniem. Ogranicza nas przecież kształt mebli, kształt i wielkość przestrzeni kuchennej, a także pion wodno-kanalizacyjny i wiele innych elementów. Jak ustawić meble, by zachować maksymalną użyteczność i wygodę?
Zazwyczaj, najbliżej drzwi ustawia się lodówkę. Do niej przecież udajemy się nie tylko podczas gotowania obiadu, ale także w ciągu dnia. Obok lodówki najczęściej znajduje się jakiś niewielki blat. Ma to znaczenie przede wszystkim funkcjonalne, bo na taki blat wygodnie jest wykładać produkty wyjęte z lodówki.
Kolejnym ważnym elementem wyposażenia kuchennego jest zlewozmywak. Warto zastanowić się, czy potrzebujemy zlewu dwukomorowego, czy może w zupełności wystarczy nam mały zlew z przestrzenią do ociekania mokrych naczyń czy warzyw.
Tuż obok zlewozmywaka w przeważającej liczbie projektów znajduje się główny blat roboczy, czyli najważniejsze miejsce w przygotowywaniu wszelkich posiłków. Blat ten powinien być na tyle szeroki, by praca na nim była swobodna.
Obok głównego blatu roboczego zwykle umieszcza się kuchenkę bądź płytę grzewczą. Raczej złym pomysłem byłoby ustawienie płyty indukcyjnej tuż przy zlewie, dlatego najczęściej ustawia się ją właśnie przy głównym blacie roboczym.
Oczywiście, podane powyżej sugestie to tylko jedna z nieograniczonych możliwości ustawienia mebli kuchennych. Często wręcz nierealne jest takie ustawienie, ze względu choćby na pion wodno-kanalizacyjny, wymuszający na nas ustawienie zlewu w innym miejscu. Innymi zasadami kierujemy się przy projektu nietypowej kuchni np. z wyspą czy półwyspem kuchennym, bo często stanowią one główny blat roboczy czy nawet miejsce na zlewozmywak i płytę grzewczą. Przy tworzeniu mebli na wymiar właściwie nie ma ograniczeń. Wszystko zależy od powierzchni naszej kuchni i naszych pomysłów. Każdy projekt jednak powinien zakładać maksimum wygody i funkcjonalności, bo to jednak jest znacznie ważniejsze od panującej chwilowo i szybko przemijającej mody.